Cinsel Hayatın İyileştirilmesi

Çiftlerin cinsel hayatları bazen istedikleri gibi olmaz. Cinsel isteksizlik, erken boşalma, vajinismus gibi cinsel sorunlarda cinsel hayatın iyileştirilmesi için çiftlerin çaba göstermeleri gerekmektedir
Konular| Cinsel Hayatın İyileştirilmesi
Cinsel hayatın iyileştirilmesi, çiftlerin çabalarıyla gerçekleşebilmektedir. Bazen çiftlerin cinsel hayatları istedikleri kadar iyi gitmez. Buna cinsel isteksizlik, erken boşalma, vajinismus gibi cinsel sorunlar, bireylerin psikolojik problemleri, çiftlerin arasındaki sorunlar neden olmaktadır. Cinsel hayatlarında umduklarına ulaşamayan çiftler arasında iletişim problemleri, şiddetli geçimsizlik gibi problemler çıkabilmektedir. Bu tıpkı bir zincire benzer cinsel hayatta sorunlar yaşayan çiftler gündelik hayatta da sorun yaşar, gündelik hayatta yaşadıkları sorunlarda cinsel hayatlarına yansır.

Cinsel Hayatın Kötü Gitmesinin Nedenleri

Cinsel hayatın iyileştirmesi, cinsel ilişkide sorunun ne olduğunu çözülmesiyle gerçekleşir. Sorunun nerde olduğunun bilinmemesi çiftlerin şifayı yanlış yerde aramalarına ve boşuna çaba harcamalarına sebep olur.

Cinsel hayatın kötü gitmesinin psikolojik nedenlerden bazıları şöyledir:
  • Cinsellikle ilgili travmatik bir deneyim
  • Cinsel isteksizlik
  • Kaygı bozuklukları(obsesyonlar)
  • Partnerin bedeniyle veya hareketleriyle ilgili takıntılar
  • Depresyon
  • Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Cinsel hayatın kötü gitmesinin fiziksel nedenlerden bazıları şöyledir:
  • Erken boşalma sorunu
  • Geç boşalma
  • Vajinismus
  • Ağrılı cinsel ilişki
  • Bel ve sırt ağrıları

Cinsel Hayatı İyileştirmenin Yolları

Cinsel hayatın iyileştirilmesi için kişinin önce kendisinin ne istediğini ve sonra ise partnerinin bilmesi gerekir. Bireylerin, “Ben cinsel ilişki de ne arıyorum?”, “Cinsel ilişkide partnerimden ne bekliyorum?”, “Cinsel ilişkide sevdiğim ve sevmediğim şeyler ne?” gibi sorular sorması kendini ve cinselliğini tanıması önemlidir. Bu şekilde cinsel hayatlarında daha emin hareket ederler. Bireyler kendilerini tanıdıktan sonra sıra partnerlerini tanımaya gelir.

Partnerinin cinsel ilişkiden beklentiler, arzuları, sevdiği şeyler elbette ki iletişim kurarak öğrenilir. Bu sebeple cinsel hayat konusunda çiftlerin birbirleriyle konuşması ve kendi isteklerini, beklentilerini anlatması cinsel hayatın iyileştirilmesi için önemlidir.

Cinsel ilişkilerin kötüye gitmesinin sebeplerinden biri kişilerin cinsellikle ilgili kendilerine baskı yapmasıdır. Partnerinin beklentilerini karşılamaya çalışmak, kendi tatminini sağlamak için kendine baskı yapan bireyler sonunda cinsel hayatlarının kötüye gitmesine neden olur. Bu sebeple biraz rahatlamak ve akışına bırakmak gerekir. Baskı yapmadan anı yaşamak ve zevk almaya bakmak cinsel hayatın iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Bireylerin özgüven problemleri de cinsel hayatı etkilemektedir.

Bedenini beğenmeyen, kendini çirkin bulan ve bu sebeple sürekli ışık dahi olmadan cinsel ilişkiye giren kişiler ilişki sırasında kendilerini rahatsız hissedebilirler. Bu da cinsel hayatlarının istediklerinden daha kötü gitmesine sebep olur. Bireylerin özgüvenli olmak için çaba harcaması, kedini iyi hissedecekleri şeyler yapması cinsel ilişkilerinde daha rahat olmalarını sağlayacaktır.

Cinsel hayatı etkileyen şeylerden biri de çiftler arasındaki sorunlardır. Aralarında sorun olan, sürekli kavga eden çiftlerin cinsel hayatları da bu durumdan olumsuz etkilenir.

Çiftlerin aralarındaki sorunları çözmesi cinsel hayatlarının iyileşmesine direk olarak etki edecektir.

Çiftlerin aralarındaki sorunları çözmesi cinsel hayatlarının iyileşmesine direk olarak etki edecektir. Cinsel hayatın iyileştirilmesi, değişime de bağlıdır. Cinsel ilişkilerin düşmanlarından biri monotonlaşmadır. Sürekli olarak aynı yerde, aynı pozisyonlarla cinsel ilişkiye girmek bir süre sonra otomatikleşmeye ve sıkıcı olmaya başlayacaktır. Rutinden çıkarak yeni yerler, yeni kıyafetler, yeni pozisyonlar denemek cinsel hayatın canlanmasına ve eskisinden daha iyi olmasına yardımcı olacaktır.

Bir cinsel terapist uzmanlığında yapılan cinsel terapi seansları aynı zamanda bir psikoeğitim süreçleridir. Cinsel terapist çiftlerin yaşadığı problemlerin çözümünün yanı sıra bir tür cinsel danışmanlık ve bilgilendirme süreci de planlayacaktır. Böylece danışanlar cinsel terapi sayesinde daha mutlu bir cinsel hayatı kendileri için sağlamış olacaklar.

İlgili Terapiler
Yardım bir telefon uzaklığında
Hak ettiğiniz hayata geri dönmenizi önemsiyor ve yardım etmek istiyoruz.
Tehlikedeyseniz, acil yardıma ihtiyacınız varsa veya size veya başkalarına zarar verebilecek eylemleri düşünüyorsanız, bu siteyi kullanmamalısınız.
Acil servisler için 155 veya 112'yi aramalısınız.